Потрібно навести лад у державі. Так вважають чернігівські депутати
Актуальні інтерв’ю
Григорій Супрун, депутат обласної ради від Аграрної партії України:
– Григорію Івановичу, як Ви ставитеся до продажу землі? Зараз це – по суті, одне з головних питань, яке хвилює мільйони українців!
– Наша держава має бути багатогранною, тобто повинні розвиватися і великі агрохолдинги, й фермерські господарства. Але ж у разі появи дозволу продавати землю, її зможуть швидко придбати лише великі аграрні компанії. Якщо врешті відбудеться прийняття закону про продаж землі, то мають бути й умови, аби такий покупець перед купівлею земельних ділянок відзвітувався про легальний заробіток своїх грошей, надав відомості про освіту та власну компетенцію в аграрних питаннях, як це відбувається, наприклад, у Латвії, де покупець землі має проживати на ній, щоб не трапився перепродаж за кордон через підставних осіб… Отож спочатку варто забезпечити гідні умови життя наших громадян, щоб вони мали змогу придбати власну землю та працювати на ній.
– Що думаєте стосовно перекриття аграріями автомобільної траси, як це трапилося нещодавно на Чернігівщині?
– У нас постійно в державі трапляються непорозуміння між урядом та аграріями. Але ж це – нонсенс для країни, яка позиціонує себе, як аграрна! А тому хотілося б бачити найближчим часом спільну розбудову нашої аграрної держави, реальну турботу влади про сільгоспвиробників, адже інакше нам не встояти в сучасних складних ринкових умовах.
– Яке Ваше ставлення до відміни відшкодування ПДВ по сої і ріпаку?
– Я очолюю підприємство «Нива 2008» у Носівському районі, наразі ми готуємося до посівної кампанії; але дуже здивовані поведінкою держави стосовно відмови у частковому відшкодуванні ПДВ. Також знову почалося блокування податкових накладних, певно комусь ще раз захотілося погратися на нервах підприємців… Втім, хочеться сподіватися, що все це закінчиться.
Андрій Віротченко, депутат обласної ради, керівник фракції політичної партії «Українське об’єднання патріотів – УКРОП»:
– Андрію Григоровичу, чи потрібно змінювати виборче законодавство?
– Так потрібно, бо лише тоді ми зможемо щось змінити у парламенті та нашій країні. Адже у європейських державах є практика відкритих партійних списків на виборах… А взагалі, у нас, в Україні, тоді стане все гаразд, коли приватна власність справді буде в пошані й отримає державну підтримку, завдяки якій у нас теж з’являться компанії зі столітньою історією, на кшталт відомих світових брендів.
– А як Ви та ваша фракція ставитеся до нагального питання продажу землі?
– Ставлення нашої партії до продажу землі – негативне. Однак, якщо говорити про мою особисту думку, то я вважаю, що землю можна продавати на конкурентних умовах і за високою ринковою ціною, яку можуть, зокрема, запропонувати також закордонні покупці.
Геннадій Тригубченко, депутат обласної ради від партії «Наш край»:
– Геннадію Павловичу, як Ви ставитеся до виборів у мажоритарних округах?
– Щодо виборів до обласної ради, то я – за мажоритарників. Бо кожен обраний мажоритарний депутат знає проблеми свого краю все-таки краще, ніж той, хто пройшов за партійними списками. Обираючись до місцевих рад депутат не мусить бути обов’язково представником тієї чи іншої партії. По-моєму, це ліпше, коли його пропонує не якась політична сила, а висувають самі мешканці, котрі добре знають цю людину та довіряють їй. А стосовно депутатів Верховної Ради, то я – за змішану систему, коли вибори проходять водночас за партійними списками і в мажоритарних округах.
– Ваше ставлення до болючого питання продажу землі?
– Якщо дозволити продавати землю зараз, отак, як це пропонується, то прийде кінець усім фермерським господарствам. А тому я категорично проти такого продажу. Навпаки, як власник невеликого фермерського господарства, я вважаю, варто надавати дотації фермерам на обробіток земель, садів і луків, створення міні-ферм та сироварень тощо. Адже інакше наша земля перейде до закордонних власників та агрохолдингів.
Микола Дейкун, депутат обласної ради від політичної партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність», голова постійної комісії з питань охорони здоров’я, соціального захисту населення та у справах учасників АТО, головний лікар обласного протитуберкульозного диспансеру:
– Миколо Петровичу, усіх нас цікавить медична реформа: наскільки вона справді буде ефективною? Відверто кажучи, зараз багато мешканців Чернігівщини неабияк занепокоєні з приводу всіх отих новацій…
– Реформи в нашій державі декларуються, однак позитивний ефект від них маємо відчути в перспективі… Сподіваємося, що цього року в медицині належно запрацюють і первинна ланка, й Національна спілка здоров’я. І тоді ми побачимо вже перші результати. Наразі з 1 квітня кожному громадянинові України потрібно обрати свого сімейного лікаря та заповнити декларацію – угоду між лікарем і пацієнтом. Це – фактично початок реформи, про яку так багато говорилося раніше… Наголошую, що сімейного лікаря можна обрати незалежно від місця проживання та реєстрації.
– А як справи у протитуберкульозному диспансері, який Ви очолюєте? Ремонт триває?
– Попри всі проблеми в державі, ми не сидимо, склавши руки, а дійсно намагаємося поліпшити ситуацію тут, на Чернігівщині… Об’єднуємо обласні медичні заклади, адже на мільйон населення мати стільки обласних закладів просто неефективно. Ремонт теж відбувається. Я, до речі, щойно зустрічався з головою облдержадміністрації Валерієм Кулічем. Валерій Петрович нас постійно підтримує. От донедавна ми котельню тільки орендували, а тепер вона – наша. І ми з головою ОДА домовилися: якщо ми заберемо котельню собі, й почнемо експлуатувати її самі, то нам хоча б половину цих коштів віддадуть на розвиток закладу. І це – правильно, адже потрібно ефективно, дбайливо господарювати.
– Що з вашими очисними спорудами? Коли вони запрацюють?
– Проект розроблений і проходить зараз експертизу в Києві. Шукаємо кошти, адже необхідно 14 мільйонів гривень. Якщо спочатку йшлося про 4-5 мільйонів, то тепер, самі розумієте, ціни зростають… Будівельникам зарплату підвищують. Втім, ми налаштовані будувати, іншого виходу просто не існує! Причому хочемо розпочати ці роботи вже в нинішньому році, а завершити в наступному.
Анатолій Хавило, депутат обласної ради від Радикальної партії Олега Ляшка, голова постійної комісії з питань бюджету та фінансів:
– Анатолію Петровичу, як відомо, на нещодавній сесії Чернігівської облансої ради розглядалося питання щодо змін до перспективного плану формування територій громад Чернігівської області…
– На превеликий жаль, не враховані інтереси мешканців трьох наших населених пунктів. Це – Омбиш, Печі та Хороше озеро… Справа в тому, що раніше вони виявили бажання приєднатися до Крутівської громади. І, знаю, Крути сьогодні працюють над тим, щоб усе ж така об’єднана територіальна громада була. Але в перспективному плані Крутівської ОТГ поки що немає… Отож ці три населених пункти тепер приєднують до Плисківської об’єднаної територіальної громади. Хоча їх жителям ближче їхати в Крути – це лише 4-6 кілометрів.
– Ці три села знаходяться на Борзнянщині, а Крути – в Ніжинському районі…
– То й що? Закон не забороняє об’єднуватися селам із різних районів. Так, Плисківська ОТГ – Борзнянщина, однак я ж спілкуюся з жителями тих трьох населених пунктів, їм більше до вподоби об’єднуватися з Крутами. Це ж добровільна справа, а не примусова! Принаймні так має бути. Просто це склалося історично, що люди звідти їздять на базар, до магазинів, у лікарню, на навчання саме до Ніжина…
– Але в перспективі мешканці села, якщо вони не задоволені, можуть вийти з однієї громади і приєднатися до іншої.
– Закон це дозволяє, тільки ж потрібно, щоб з’явилася Крутівська ОТГ, а її тепер може й не бути… Ще мене турбує також питання щодо товариства «Плиски-агро». Це – одне з найкращих підприємств, яке працює в нашому районі. Уже два роки, як у них закінчився договір оренди на землі державної власності, а їм його не продовжують чомусь… І от уявіть собі, вони сьогодні платять чотири відсотки, хоча готові платити вісім. Але їм не продовжують термін оренди, тому вони так і сплачують чотири відсотки!..
– Ситуація в обласній раді – нормальна, конструктивна?
– Так, звісно, тут є порозуміння в сесійному залі між депутатами різних фракцій. Але те, що твориться в парламенті… На мою думку, така Верховна Рада себе вичерпала, адже реально вона вже не працює. Проте дострокових виборів не буде, бо багато політиків цього просто не хочуть. Їм і так добре!.. Натомість на роботу, як слід, вони не ходять. Знаєте, мені аж соромно за них, що народні обранці отак себе поводять… Коли розглядаються важливі для держави питання, а на табло висвічується суттєва недостача тих, хто має цим реально займатися.
– То, може, в перспективі варто просто істотно зменшити кількість народних депутатів України?
– Безперечно. Взагалі, перш ніж проводити вибори, потрібно змінювати виборне законодавство. Жодної «мажоритарки», інакше знову буде корупція, «гречка». Відкриті партійні списки все-таки значно краще себе показали, ніж вибори в мажоритарних округах. Можливо, там є певні недопрацювання, щось треба вдосконалити… Однак «мажоритарка» – це вибори «грошових мішків». На жаль, у нас голоси можна купувати буквально за двісті гривень!
Іван Якуб, керівник фракції ВО «Батьківщина» в обласній раді:
– Іване Миколайовичу, ваша фракція наразі дуже активно відстоює медичний заклад Любецької об’єднаної територіальної громади.
– Справа в тому, що одним розчерком пера головний лікар Ріпкинської центральної районної лікарні, навіть не порадившись із громадою, підписав документ про закриття медичного закладу в Любечі. Хоча потрібно було з людьми порадитися, поспілкуватися, вести діалог, пояснити… Та він вчинив інакше. А там же – паліативне відділення, нове, хороше приміщення. Звісно, мешканці Любеча не задоволені, протестували і в Любечі, і під Ріпкинською РДА. Зараз жителі Любеча хочуть взагалі відмовитися від послуг Ріпкинської ЦРЛ, а натомість співпрацювати з іншою лікарнею. Бо не можна так чинити з людьми! Ще раз наголошую – очільник Ріпкинської райлікарні не радився з жителями Любецької громади, бо ми розбиралися в цій ситуації.
– На жаль, політична ситуація в державі знову загострилася…
– Головне питання для нашої політичної сили – це покращення життя людей. Натомість соціально-економічна ситуація погіршується, це – розвал країни… Уточню, це – не вина нашої обласної влади, але це – вина київських можновладців. Позиція «Батьківщини» – якщо знову влаштовувати майдани, страйки та революції, то це, в умовах війни, буде не на користь країні. Однак є законний, конституційний шлях, яким потрібно йти.
Анатолій Мельник, депутат обласної ради від політичної партії «Опозиційний блок», голова постійної комісії з питань управління та розпорядження об’єктами комунальної власності:
– Анатолію Івановичу, як Ви оцінюєте роботу обласної ради?
– Я вважаю, є позитив, тому що обласна рада та облдержадміністрація співпрацюють і мають взаєморозуміння. Що ж стосується ситуації загалом у нашій державі, то вибори в ось такому форматі, як це поки що передбачено нинішнім законодавством, нічого не дадуть… Взагалі, і прийняття медичної реформи, й формування об’єднаних територіальних громад відбуваються з порушенням Конституції України. Є й багато інших прикладів… Адже за всі ці роки ситуація дуже змінилася, і конституція уже не відповідає сучасним вимогам і тим викликам, які сьогодні є перед нашою державою. Тому треба вести мову про зміни в конституції, зокрема обов’язково про зміни у нашому виборчому процесі.
– Громадянам України потрібні вибори в мажоритарних округах?
– Ні в якому разі! Останні кілька виборів наочно продемонстрували, що «мажоритарка» – це політично корумпована складова виборчої системи. Вже «гречку» заготували, залишилося тільки рознести і зафіксувати результат… Ні, мають бути тільки відкриті партійні списки! Можливо, з першого разу це спрацює не досить ефективно… Але в перспективі матимемо значно кращий результат. Це підніме й статус політичних партій, їх роль. До речі, можна знизити прохідний бар’єр на виборах для того, щоб залучити більше партій. Тоді буде значно складніше «домовлятися», зменшиться політична корупція, яка сьогодні, на превеликий жаль, існує. Бо зараз більше уваги приділяється маніпуляції громадської думки. Ми знов чуємо, що реформи ідуть ефективно. А фактично ніякого реального поліпшення не відчувається…
Взагалі, вважаю, деякі дії Міжнародного валютного фонду, отой тиск, який сьогодні чиниться ззовні і на керівництво України, й на Верховну Раду, спроба протягнути все-таки продаж землі, – це остаточно може поставити хрест на можливості розвитку нашої держави. Земля – це останній ресурс, який ще є в Україні. І продавати землю, аби лише комусь догодити, щоб знов отримати якісь кредити МВФ? Мільярд чи кілька мільярдів? Які знову бозна куди подінуться, а результату не буде… Ні, в першу чергу, потрібно навести лад у державі, прийняти зміни до Конституції, має бути взаєморозуміння між гілками влади, порядок; а потім уже можна вирішувати інші питання.
Спілкувалися Сергій Дзюба та Ігор Гільов